Telefóny pre seniorov - tipy pri výbere

author Alžbeta Šimjaková Nakupujeme online

Existuje obrovské množstvo telefónov, z ktorých si vyberie každý. Novinka od Apple alebo Samsungu alebo nezabudnuteľná Nokia 3310, ktorá sa vracia opäť na naše trhy? Túto a mnoho ďalších otázok sa pýtajú seniori, ktorí uvažujú nad výberom jednoduchého telefónu pre nich.


Telefóny pre seniorov patria do samostatnej kategórie telefónov, ktoré sa vyznačujú najmä jednoduchosťou a praktickosťou. Majú minimum funkcií a ich štruktúra sa odlišuje od moderných telefónov. Prinášame vám charakteristiku najpredávanejších telefónov pre seniorov a rady, ako vybrať ten správny.

 

Základné charakteristiky telefónov pre seniorov sú:

 

 • Jednoduchosť v ovládaní
 • Veľké tlačidlá
 • Farebný a čitateľný displej
 • Dlhá výdrž batérie
 • Funkcia volania a SMS
 • Hlavné menu obsahuje minimum položiek (kontakty, SMS, zvonenia, budík, rádio)
 • SOS tlačidlo

 


Konštrukcie telefónov


Modely telefónov sa vzájomne odlišujú tvarom, hmotnosťou, konštrukciou či rozmermi. Výrobcovia telefónov pre seniorov sa snažia, aby sa telefóny držali čo najlepšie a nevykĺzli z ruky, a preto nezabudnime pri výbere na ne. Mobily pre seniorov môžu mať jednu z piatich konštrukcií:

 • Klasická (s klávesnicou): na prednej strane má veľkú klávesnicu a kvôli tomu má menší display. Jednoducho sa ovláda.
 • Véčková: ide o sklápaciu štruktúru, ktorá má na spodnej časti tlačidlá a na vrchnej časti displej. V strede oboch častí je kĺb, ktorý ich spája.
 • Dotyková: sú náročnejšie na obsluhu. Pri ich ovládaní sa používajú prsty na ruke alebo pero, ktorým sa dá písať po displeji. Dotykovú konštrukciu preferujú už pokročilejší používatelia telefónov.
 • Vysúvacia: disponuje výsuvnou konštrukciou, ktorá schováva klávesnicu
 • Kombinovaná: kombinácia dotykovej a vysúvacej konštrukcie alebo iných

 

Základné funkcie telefónov pre seniorov

 

 • tlačidlo SOS: používa sa v prípade núdze. K tlačidlu je priradený 1 alebo viac telefónnych čísel, väčšinou rodinných príslušníkov a po jeho stlačení sa odošle núdzová SMS správa o polohe odosielateľa správy alebo zavolá na dané číslo. Príjemca správy sa dozvie polohu odosielateľa a môže poskytnúť prípadnú pomoc

 

 • Displej: Displej by mal byť farebný a mali by sa na ňom zobrazovať veľké písmená, ktoré sú čitateľné. Samozrejme, závisí od typu seniora – ten, kto používa telefón len na volania a SMS, stačí mu malý displej. Iní, ktorí chcú mobilom fotiť, odporúčame väčšiu uhlopriečku a rozlíšenie displeja. Malý displej znamená nižšiu spotrebu batérie, ale na druhej strane nepríjemné čítanie dlhých SMS správ.

 

 • Klávesnica: pre najjednoduchšie ovládanie sa na mobily pre seniorov inštaluje klávesnica s veľkými tlačidlami. Síce vyzerá ako kalkulačka, ale pre seniorov sú veľké tlačidlá prínosom.

 

 • Baterka: telefón má integrované svetlo, ktoré dostatočne nahradí baterku. Baterka sa dá jednoducho zapnúť, pretože sa väčšinou nachádza zvonku telefónu.

 

 • Batéria: dlhá výdrž batérie je základom. Výdrž sa udáva v miliampéroch a čím vyššie číslo je uvedené na batérií, tým väčšiu kapacitu má. Pre seniora je nepríjemné aby si každý druhý deň dobíjal batériu.

 

 • Stojan na nabíjanie: stáva sa, že seniori majú problém so zasúvaním Micro USB kábla do nabíjacieho portu telefónu. Riešením je nabíjací stojan, do ktorého stačí položiť telefón a on sa už nabíja.

 

 • Fotoaparát: kvalitnejšie mobily pre seniorov obsahujú aj fotoaparát, ktorý síce nemá najlepšie parametre, ale bez problémov odfotí rôzne zábery. Mnohé telefóny pre seniorov nemajú fotoaparáty, pretože sú pre nich zbytočné.

 

 • Dual SIM: ak disponujete dvoma SIM kartami s dvoma telefónnymi číslami, telefón s podporou dvoch SIM-iek sa vám hodí.

 

 • Rozšírenie pamäte telefónu: pokiaľ bude senior využívať telefón na fotografovanie, odporúčame mu rozšíriť si pamäť telefónu pamäťovými kartami. Umožní mu to mať všetky fotky spolu.

 

 • Pripojenie: technológia GPRS/ EDGE umožňuje základný prístup k internetu, ktorý je síce pomalý, ale na zistenie cestovných poriadkov je postačujúci. Touto technológiou disponujú najmä telefóny, ktoré majú veľký displej.

 


Sú telefóny pre seniorov drahé?

 

Najlacnejšie modely sa pohybujú v cene od 15-20€. Telefóny vybavené tlačidlom SOS sú drahšie a ich cena sa pohybuje od 30-60€ v závislosti od funkcií. Cena závisí od modelu a parametrov, napríklad aký veľký displej má telefón, či a aký má fotoaparát, materiál, Bluetooth či dizajn.

 


Telefóny pre seniorov na jednom mieste

 

Prinášame vám zoznam najpoužívanejších telefónov pre seniorov. Výber ostáva už na vás.

  

 

Alcatel 1016G čierny  

Alcatel 1016G


Sencor Element P030

 Sencor Element P030

 

 

 

Alcatel OneTouch 1035D

 

Alcatel OneTouch 1035D


Alcatel OneTouch 1054D

 Alcatel 1054D


Alcatel OneTouch 2008G

 

Alcatel OneTouch 2008G


Alcatel OneTouch 2051D

 Alcatel OneTouch 2051D


Aligator A320

 Aligator A320


Aligator A420

 Aligator A420


Aligator A430

 Aligator A430


Aligator A670

 Aligator A670


Aligator A680

 Aligator A680


Aligator A880

 Aligator A880


Aligator D200

 Aligator D200


Aligator D920

Aligator D920


Aligator V400 Senior Dual SIM

 Aligator V400 Senior


Aligator V600

 Aligator V600


Emporia Eco

 Emporia Eco


Emporia Euphoria

 Emporia Euphoria


Emporia Flip Basic

 Emporia Flip Basic


Emporia Glam

 Emporia Glam


Emporia Pure

 Emporia Pure


MyPhone 3300

 MyPhone 3300


MyPhone 3310

 MyPhone 3310


MyPhone 6310

 MyPhone 6310


MyPhone CPA Halo 11

MyPhone CPA Halo 11


MyPhone CPA Halo 13

 MyPhone CPA Halo 13


MyPhone CPA Halo 15

 MyPhone CPA Halo 15


MyPhone Halo Easy

 MyPhone Halo Easy


Prestigio múzeí B1

 Prestigio múzeí B1


Sencor Element P002

 Sencor Element P002

 

 

 


Odoberaj nové články na email:


Páči sa ti tento článok? Posuň ho ďalej:


Tagy

Alžbeta Šimjaková
Autor Alžbeta Šimjaková

Betka je študentkou na Ekonomickej Univerzite v Bratislave, kde študuje marketing. Počas štúdia sa začala venovať online marketingu, pomáha s ním firme Textil Lux a vo voľnom čase ju uvidíte naháňať sa s vetrom na bike-u, na turistike či v kuchyni pri pečení sladkých dobrôt.


Autor Alžbeta Šimjaková na Google+

Komentáre k článku

Prečítajte si ešte:

Ako doma urobiť dobrú kávu?

Neprehliadnite

Novinky e-mailom

Nezmeškajte dobrú akciu, ani šikovnú radu! Neposielame spamy, iba užitočné informácie :)

Naši priatelia

Twitter stena

@pricemania 25.4. je Svetový deň tučniakov🐧- približne v tento deň začína každoročná severná migrácia týchto nelietavých, ale v… https://t.co/mEDvFvYGK5
@pricemania ☀️ Meteorológovia nás pripravujú na suché a veľmi teplé leto. Nečakajte, nájdite si klimatizáciu pre vás v najlepš… https://t.co/S6apEFIWPH
@pricemania Zliav nikdy nie je dosť. Na https://t.co/Sw1GE6dQIf si kedykoľvek môžete sťahovať zľavové kupóny a promo kódy naši… https://t.co/jr90GashDL

Tagy